Porady przedszkolnego psychologa

Drogi Rodzicu

Jeśli chcesz być dobrym słuchaczem swojego dziecka i pomagać mu radzić sobie z emocjami:

• Nawiązuj kontakt wzrokowy (odłóż gazetę, wyłącz telewizor).

• Nie zakładaj, że wiesz, co powie dziecko. Jednym z najszybszych sposobów spowodowania zamknięcia się w sobie drugiej osoby jest przypisywanie jej czegoś, czego nie miała na myśli.

• Dobremu słuchaniu pomaga zadawanie pytań wyjaśniających, powtarzanie innymi słowami tego, co się zrozumiało (słyszę, że jesteś smutna z powodu przegranej, czy tak?).

• Nie powtarzaj epitetów jakimi dziecko siebie określa. Kiedy mówi, że jest głupie bo nie wygrało w grze, odwołaj się do emocji jaka może towarzyszyć przegranej, nie do słów dziecka.

• Nie reaguj przesadnie i natychmiast. Impulsywna reakcja może dziecko przestraszyć i spowodować przerwanie nici porozumienia. Przemyśl działanie i podejmij je za zgodą dziecka.

• Zawsze możesz wrócić do problemu jeśli za pierwszym razem zareagujesz niewłaściwie.

• Nie wyśmiewaj tego, co mówi dziecko. Można dziecka nie rozumieć ale nie wolno wyśmiewać i krytykować, bo to obniża jego poczucie wartości i skutecznie blokuje porozumienie.

• Nie pytaj dlaczego dziecko czuje to co czuje.

• Nie ingeruj na siłę kiedy dziecko nie chce rozmawiać.

• Trudniej będzie rozpoznać emocje dziecka, jeśli nie starasz się rozpoznać swoich.

• Istnieje różnica między przyzwalaniem na wyrażanie emocji a przyzwalaniem na zachowanie pod ich wpływem. Zadaniem rodzica jest pokazanie, jak można wyrazić swoje emocje nie robiąc nikomu krzywdy.

• Zapraszam jeszcze do przeczytania wpisu:  Co zachęca dziecko do samodzielności

Psycholog przedszkolny: Aleksandra Cebula